03 مارس 2024
شماره:425
درمان سرفه خشک در خانه

درمان سرفه خشک در خانه چیست؟ بهترین روش درمان خانگی سرفه خشک را بشناسید.

بهترین روش درمان سرفه خشک در فصول زمستانی چیست؟ سرفه خشک می‌تواند ناشی از بسیاری از بیماری‌ها و آلرژی‌های محیطی باشد. درمان سرفه خشک بستگی به علت ایجاد سرفه دارد. بنابراین این مطلب را مطالعه کنید تا از بهترین روش‌های درمان سرفه خشک آگاه شوید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از پزشکان عمومی مشاوره بگیرید.

سرفه یک مکانیسم دفاعی است که عوامل بیماری‌زا را به بیرون می‌اندازد. اما چرا به سرفه خشک دچار می‌شویم؟ علت‌های بسیاری برای ابتلا به علامت سرفه خشک وجود دارد. نکته‌ای که اهمیت دارد این است که چگونه از شر سرفه خشک خلاص شویم. در این مقاله سعی کرده‌ایم شما را با روش‌های درمان سرفه خشک آشنا کنیم. اگر این علامت شما را هم کلافه کرده است، بهتر است این مطلب را خیلی سریع مطالعه کنید.

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان بیشتر از چند روز است که سرفه خشک دارید، معطل نکنید و از دکتر عمومی یا دکتر آسم و آلرژی نوبت حضوری یا مشاوره آنلاین، تلفنی یا متنی بگیرید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا در کمتر از چند دقیقه، از بهترین روش های غیرحضوری بهره بگیرید.

سرفه خشک چیست و چرا ایجاد می شود؟

یکی از انواع سرفه، سرفه خشک است. سرفه‌ای که بدون خلط در مجاری تنفسی باشد به سرفه خشک مشهور است و ممکن است باعث بروز عوارض زیر شود:

– التهاب
– خشکی
خارش
– گلودرد

سرفه خشک گاهی ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا است که ممکن است بعد از پایان دوره بیماری سرفه‌ها قطع شوند یا همچنان باقی بمانند. زمانی که سرفه خشک دست ‌کم ۳ هفته طول بکشد، سرفه خشک مزمن است و می‌تواند نشانه آسم یا آلرژی باشد. سرفه خشک (سرفه بدون خلط) و سرفه خلطی هر دو از نشانه‌های کووید ۱۹ هستند، اما سرفه خشک کرونا بسیار شایع‌تر از سرفه خلط‌دار است.

سرفه خشک معمولاً به ‌شکل کوتاه و پشت ‌سر هم است. این سرفه به‌ خاطر عفونت بینی و گلو در اثر سرماخوردگی یا آنفولانزا، کووید-۱۹، ابتلا به برونشیت، ذات‌الریه و آسم ایجاد می‌شود.
علت سرفه خشک چیست؟

سرفه خشک و خارش گلو که بدون مخاط است و حس قلقلک و سوزش در پشت گلو ایجاد می‌کند، می‌تواند علل مختلفی داشته‌باشد. عفونت دستگاه تنفسی به ‌خاطر سرماخوردگی یا آنفولانزا علت سرفه خشک هستند که شایع‌ترند. از ابتدای بروز ویروس کرونا تا به امروز که سویه‌های مختلفی از این ویروس شکل گرفته‌است، سرفه به‌ عنوان علامت شایع کووید ۱۹ یا بیماری کرونا مطرح بوده و به دلیل درگیری ریه به کرونا رخ می‌دهد. بیشتر افرادی که کرونا می‌گیرند دچار سرفه خشک یا مرطوب می‌شوند. در ادامه به درمان سرفه خشک بر اساس علت ایجاد آن اشاره کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

آیا سرفه‌های شما بعد از بیماری بهتر نمی‌شود؟

درمان سرفه خشک سرماخوردگی و آنفولانزا

یکی از اصلی‌ترین علائم سرماخوردگی و آنفولانزا سرفه خشک است. گاهی اوقات سرفه خشک بعد از سرماخوردگی یا آنفولانزا تا مدتی باقی می‌ماند و شما را آزار می‌دهد.

سرفه خشک که به ‌خاطر عفونت‌های ویروسی مثل سرماخوردگی ایجاد می‌شود معمولاً طی یک تا دو هفته خودبه‌خود یا با مصرف داروهای سرماخوردگی و درمان خانگی گلودرد و سرفه برطرف می‌شود. گاهی مصرف برخی داروها و شربت برای سرفه خشک خود باعث ایجاد سرفه خشک حساسیتی می‌شود؛ در چنین مواردی عمدتاً پزشک مصرف آن دارو را قطع یا با داروی دیگری تعویض می‌کند، داروی سرفه خشک مثل:

– دکسترومتورفان
– کدئین
– پنتوکسی فیلین
– فولکودین
– دی هیدروکدئین

برای درمان سرفه خشک سرماخوردگی راهکارهایی را برای شما آماده کرده‌ایم که می‌توانند برای بزرگسالان و کودکان مفید باشند.

۱. شربت برای سرفه خشک کودکان سرماخورده و آنفولانزایی

حتما از خود می‌پرسید برای سرفه خشک کودکان چی خوبه! شربت دکسترومتورفان می‌توانند به کاهش سرفه کمک‌کنند. علاوه‌بر‌این، قرص‌های پاستیل، اسپری‌های گلو و نوشیدنی‌های گرم می‌توانند تسکین موقتی ایجاد‌کنند. شناسایی و درمان علت زمینه‌ای سرفه، مانند آلرژی یا عفونت‌تنفسی، مهم است. شربت دیفن هیدرامین برای کودکان در درمان سرفه خشک موثر است. شربت برون کلد هم می‌تواند در درمان سرفه‌های خشک نقش خوبی ایفا کند.
شربت برای سرفه خشک کودکان سرماخورده و آنفولانزاییشربت دکسترومتورفان می‌توانند به کاهش سرفه کمک‌کنند. علاوه‌بر‌این، قرص‌های پاستیل، اسپری‌های گلو و نوشیدنی‌های گرم می‌توانند تسکین موقتی ایجاد‌کنند.
۲. معجزه سرفه خشک کودکان با شربت پلارژین

شربت پلارژین کیدز یکی از داروهایی است که می‌تواند در درمان سرفه خشک کودکان بی‌نظیر عمل کند.

اگر می‌خواهید بدانید که برای سرفه خشک کودکان چی خوبه، چندین شربت ضد سرفه خشک برای کودکان موجود است، از جمله آنهایی که حاوی عسل یا گایفنزین هستند. انتخاب شربت مناسب، متناسب با سن کودک، علت سرفه و رعایت دقیق دستورالعمل‌های دوز، بسیار مهم است. توصیه می‌شود قبل از دادن هرگونه دارو به کودکان، با یک متخصص مشورت‌کنید. بهترین شربت برای سرفه خشک باید توسط پزشک تشخیص داده‌شود؛ زیرا قبل از هر تجویزی باید علت سرفه خشک مشخص‌شود.
۳. درمان سریع سرفه کودکان در خواب با اکسپکتورانت (درمان سرفه خشک شبانه)

برای درمان سرفه خشک می‌توان از شربت اکسپکتورانت برای کودکان استفاده کرد. این شربت برای درمان انواع سرفه کاربرد دارد. معمولا در درمان سرفه ناشی از آنفولانزا و سرماخوردگی می‌توان از این شربت بهره برد.

علاوه بر دارو، برای درمان خانگی سرفه خشک کودکان می‌توانید از استنشاق بخور عسل استفاده‌کنید. این روش می‌تواند در رفع سریع سرفه خشک موثر باشد. داروهای رفع‌کننده سرفه بدون نسخه برای کودکان زیر ۶ سال توصیه‌نمی‌شود. قبل از دادن هرگونه دارویی به کودکان، مهم است که با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت‌کنید.

بالا نگه‌داشتن سر هنگام خواب، می‌تواند به کاهش سرفه در شب کمک‌کند. نوشیدن یک نوشیدنی گرم قبل از خواب و استفاده از دستگاه بخور در اتاق‌خواب نیز می‌تواند تسکین‌دهنده باشد. می‌توانید از داروهای سرکوب‌کننده سرفه بدون نسخه هم استفاده‌کنید، اما مهم است که قبل از استفاده با یک پزشک مشورت‌کنید.
۴. برای سرفه خشک و خارش گلو در خانه چه چیزی خوب است؟

درمان‌های خانگی برای سرفه خشک و خارش گلو شامل عسل، چای زنجبیل، استنشاق بخار (بخورهای مختلف) و غرغره آب نمک است. هیدراته ماندن و دوری از مواد محرک مانند دود و گرد‌و‌غبار نیز می‌تواند تسکین‌دهنده باشد. اگر علائم ادامه یافت یا بدتر شد، با دکتر مشورت کنید.
۵. دانه به برای سرفه خشک (به دانه برای سرفه خشک)

درمان‌های خانگی شامل هیدراته ماندن گلو، اجتناب از عوامل تحریک‌کننده مانند دود و گرد‌وغبار و استراحت است. علاوه‌بر‌این، استفاده از انواع دمنوش‌های گیاهی مثل چای زنجبیل و برخی خوراکی‌های خوشمزه مثل عسل و لیمو، انگو، آب آناناس و غیره می‌تواند مفید باشد. علاوه‌بر این موارد، استنشاق بخار می‌تواند به تسکین گلو و کاهش سرفه کمک کند.

یکی از مهم‌ترین مواردی که به سرفه خشک کمک می‌کند، دانه به است که خواص به دانه برای سرفه بی‌شمار است. اگر از سرفه خشک یا سرفه خلط‌دار رنج می‌برید، سرماخورده‌اید، سرفه شدید دارید و نفستان راحت بالا نمی‌آید، بهترین گزینه برای شما دمنوش به‌دانه است که باعث تسکین سرفه خشک شده و مجاری تنفسی را نرم می‌کند. این دانه حتی در جلوگیری از سرفه خشک موثر است.
برای سرفه خشک و خارش گلو در خانه چه چیزی خوب است؟درمان‌های خانگی برای سرفه خشک و خارش گلو شامل عسل، چای زنجبیل، استنشاق بخار (بخورهای مختلف) و غرغره آب نمک است.

۶. چه چیزی برای سرفه خشک خوبه؟ فلفل قرمز  خبر فوری

فلفل قرمز با تحریک و گرم‌کردن ریه‌ها سرماخوردگی را بهبود می‌بخشد و باعث تسکین سرفه ناشی از سرماخوردگی می‌شود. نوک قاشق چای‌خوری فلفل قرمز را با ۱ قاشق غذاخوری عسل و ۲ قاشق آب و ۱ قاشق سرکه سیب مخلوط کنید و روزی ۳ بار میل کنید.
۷. درمان سرفه های خشک با ضد سرفه قوی خانگی آویشن

خواص دمنوش آویشن بسیار است. این گیاه با شل‌کردن عضلات سیستم تنفسی باعث باز شدن مجرای هوا می‌شود، این یعنی گرفتگی برطرف شده و میزان سرفه خشک کرونا کمتر می‌شود. طرز تهیه دمنوش گیاهی آویشن هم ساده است. فقط کافی است ۱ مشت آویشن تازه یا ۲ قاشق چای‌خوری آویشن خشک را در ۲ لیوان آب جوش بریزید و اجازه بدهید که دم بکشد. سپس بعد از صاف کردن ترکیب می‌توانید همراه عسل یا لیمو میل کنید.
۸. ضد سرفه خانگی دمنوش زنجبیل و نعنا برای درمان فوری سرفه کودکان و بالغین

زنجبیل یکی از گیاهان دارویی است که برای درمان خانگی سرفه خشک و سرفه خلط‌دار توصیه می‌شود. ۳ قاشق غذاخوری زنجبیل خردشده همراه با ۱ قاشق غذاخوری نعنا خشک را با ۴ لیوان آب ترکیب کرده و اجازه بدهید که بجوشد. پس از اینکه حجم مایه نصف شد، حرارت را خاموش کنید و پس از سرد شدن آن را صاف کرده و با یک فنجان عسل ترکیب کنید. حالا شربت آماده شده و تا ۳ هفته می‌توانید در یخچال نگهداری کنید. هر چند ساعت ۱ قاشق غذاخوری میل کنید تا سرفه‌ خشک کرونایی‌تان بهبود‌یابد.
۹. درمان سرفه خشک با لیمو (لیمو برای درمان خشکی گلو و سرفه خشک)

لیمو یار غار سرماخوردگی و آنفولانزا برای درمان سرفه خشک کرونا و سرفه خشک در کودکان و بزرگسالان نیز به‌کار‌می‌رود. ۲ قاشق سوپ‌خوری آب لیمو تازه را با ۱ قاشق سوپ‌خوری عسل و کمی آب ولرم مخلوط کنید و به‌صورت گرم چند بار در طول روز مصرف کنید. اضافه کردن فلفل سیاه به این ترکیب یکی دیگر از روش‌های درمان خانگی سرفه خشک کرونا است.
۱۰. دمنوش ریحان یک داروی خانگی برای سرفه خشک

تأثیر دمنوش گیاهی ریحان برای سرماخوردگی و سرفه مثل آب روی آتش است. قدری ریحان خشک را با آب جوش ترکیب کنید و رویش را بپوشانید تا دم بکشد. پس از صاف کردن، آن را همراه عسل ۳ بار در روز میل نمایید.

در کنار دمنوش‌های گیاهی ، مصرف برخی خوراکی‌ها هم برای درمان خانگی سرفه خشک کرونا مفید است، مثل مصرف روزانه ۵ تا ۶ عدد بادام درختی که به خاطر مواد مغذی که دارد التهاب را کاهش داده و سرفه خشک را بهبود می‌بخشد.
درمان سرفه خشک با لیمولیمو یار غار سرماخوردگی و آنفولانزا برای درمان سرفه خشک کرونا و سرفه خشک در کودکان و بزرگسالان نیز به‌کار‌می‌رود.
۱۱. آب آناناس برای سرفه خشک

وجود آنزیم بروملین در آناناس باعث می‌شود که این میوه پرخاصیت ۵ برابر بیشتر از شربت سرفه روی بهبود و درمان سرفه خشک تأثیر دارد. این آنزیم، خلط‌آور است و سرماخوردگی، آلرژی تنفسی، بیماری‌های ریوی، سرفه خشک حساسیتی و سرفه خشک کرونا را بهبود می‌بخشد.
۱۲. برای سرفه خشک چی بخوریم؟ چای سبز، دمنوش کتان، دمنوش بادیان رومی و دمنوش چهارتخمه

در ادامه به برخی از داروهای گیاهی ضد سرفه خانگی اشاره کرده‌ایم:

چای سبز ماده مفیدی است که علاوه‌بر چربی سوزی برای درمان سرفه خشک هم به‌ کار می‌رود.
دانه کتان یکی از گیاهان دارویی کاربردی است که برای درمان خانگی سرفه خشک توصیه می‌شود. ۲ قاشق پودر دانه کتان را با یک لیوان آب بجوشانید تا به غلظت برسد. سپس از روی حرارت بردارید و پس از صاف کردن با آب لیمو و عسل میل کنید.
یکی دیگر از گیاهان دارویی مفید برای درمان خانگی سرفه خشک، بادیان رومی است که مخاط را شل کرده و مجرای تنفسی را باز می‌کند. ۱ لیوان آب جوش را با ۳ قاشق چای‌خوری گیاه بادیان رومی تازه خرده شده ترکیب کنید و ۱۰ دقیقه تا یک ربع زمان بدهید که دم بکشد. حالا دمنوش ضدسرفه‌تان آماده است.
دمنوشی متشکل از بارهنگ، ریحان، به‌دانه و قدومه که برای رفع گرفتگی صدا و سرفه خشک عالی است.
دمنوش بابونه، دمنوش نارون کوهی، و دمنوش چای ترش هم از دمنوش‌های گیاهی هستند که برای درمان سرفه خشک در طب سنتی تجویز می‌شوند.

برچسب ها

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر (مرتبط با خبر )

[جهت تائید نظرات ، معادله زیر را پاسخ دهید]